قیمت اقلام اساسی شب یلدا ۹۵

محمد ارزانی ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار ، با اشاره به وضعیت نرخ انواع آجیل و خشکبار اظهار داشت: نرخ برخی اقلام اعم از بادام هندی،نخودچی و فندق در مقایسه با سال گذشته دوبرابر افزایش یافته است.

وی افزود: نرخ هر کیلو آجیل مخلوط درجه یک ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان،مغز آجیل شیری ۵۰ تا ۷۵ هزار تومان،فندق ۳۲ تا ۴۰ هزار تومان،پسته ۳۵ تا ۷۵ هزار تومان،مغز بادام زمینی ایرانی ۱۷ تا ۲۲ هزار تومان و مغز بادام زمینی خارجی ۹ تا ۱۲ هزار تومان است.

ارزانی ممقانی نرخ هر کیلو کشمش را ۱۲ هزار تومان اعلام کرد و اضافه کرد: هر کیلو تخمه کدو گوشتی از ۱۹ تا ۲۴ هزار تومان،تخمه ژاپنی ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان و نخودچی ۷ تا ۱۸ هزار تومان به فروش می رسد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با اشاره به پیش بینی وضعیت قیمت در آستانه شب یلدا بیان کرد: با توجه به افزایش تقاضای نسبی در بازار افزایش ۱۰ الی ۱۵ درصدی قیمت منطقی است که براین اساس اتاق اصناف با همکاری اتحادیه در نظر دارد که فروش فوق العاده به مناسبت این شب را در برخی واحد های صنفی اجرا نماید تا با این وجود تخلف سودجویان به حداقل برسد.

به گفته وی در کلان شهرها به منظور سهولت دسترسی افراد در نظر داریم که در برخی غرفه های میوه و تره بار شهرداری عرضه آجیل و خشکبار از سوی اتحادیه انجام صورت گیرد.

ثبات نرخ میوه در شب چله

حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات نرخ هندوانه در شب یلدا خبر داد و گفت: در حال حاضر نرخ هر کیلو هندوانه میناب در میادین ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومان است.

وی با اشاره به نرخ سایر اقلام پرتقاضا شب یلدا افزود: نرخ هر کیلو انار درجه یک ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزا رتومان، نارنگی هزار تا ۲ هزار تومان،پرتقال شمال ۶۰۰ تا هزار و ۵۰۰ تومان،خرمالو کندی ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶هزار تومان ، خرمالو شمال ۲ تا ۳ هزار تومان و ازگیل ۶ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان است.

به گفته مهاجران نرخ هر کیلو سبزی خوردن و سبزی جور(پلو،آش،قورمه) هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تصریح کرد: با توجه به رکود حاکم بر بازار و توزیع فراوان میوه، پیش بینی می شود که افزایش قیمتی را در بازار شب یلدا شاهد نباشیم.

تب مرغ و ماهی بالا رفت

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه میوه و سبزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: با توجه به افزایش تقاضا برای خرید ماهی پیش بینی می شود که از ابتدای هفته جاری قیمت انواع ماهی در بازار ۵ درصد افزایش یابد.

وی افزود: در حال حاضر نرخ هر کیلو شیر جنوب ۳۲ هزار تومان، شیر نیزه ای ۱۴ هزار تومان،تیلاپیا وارداتی ۱۹ هزار تومان،حلواسیاه ۲۴ هزار تومان،هامور۱۹ هزار تومان، آزاد دزفول ۱۲ هزار تومان،قزل سالمون ۱۶ هزار تومان و سالمون ۴۰ هزار تومان است.

وی با اشاره به تحولات بازار مرغ گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۴ هزار و ۶۰۰ تومان،مرغ آماده به طبخ درکشتارگاه ۶هزار و ۴۰۰ تومان، توزیع درب واحد های صنفی ۶ هزار و ۵۵۰ تومان و مراکز خرده فروشی ۷ هزار و ۱۵۰ تومان که نسبت به روزهای گذشته با افزایش ۳۰۰ تومانی در بازار روبرو شده است.

یوسف خانی ادامه داد: با توجه به شروع مجالس و مراسم به مناسبت مبعث پیامبر و شب یلدا احتمال افزایش ۲۰۰ تومانی قیمت در بازار وجود دارد.

کفه قیمت حبوبات بالا و برنج پایین آمد

قاسمعلی حسنی عضو اتحادیه مواد غذایی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش غیر متعارف حبوبات در بازار خبر داد و افزود: نرخ انواع حبوبات به ویژه عدس و لوبیا چیتی به سبب استقبال مردم، افزایش صادرات و عرضه محدود از سوی کشاورزان در هر کیلو هزار تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به وضعیت قیمت برنج ایرانی گفت: در شرایط کنونی نرخ برنج ایرانی از ثبات نسبی در بازار برخوردار است و از طرفی با لغو ممنوعیت واردات از ابتدای ماه آینده پیش بینی می شود که همین روند در بازار ادامه داشته باشد.

حسنی تصریح کرد: در آستانه شب یلدا با مشکل خاصی در حوزه اقلام اساسی روبرو نخواهیم شد چرا که تقاضا به سمت بازار آجیل و خشکبار، شیرینی و میوه پیش می رود.

گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*بازگشت به بالا


Reportage
output_nrpmHy
Iran

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر

notruf
     job