job  job  

پول قجری برگشت : تومان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، هیات دولت در جلسه روز چهارشنبه خود به ریاست آقای روحانی، ‏به ادامه بررسی پیشنهادهای کارگروه منتخب درخصوص «لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» ‏پرداخت.‏ براساس موادی از این لایحه که به تصویب هیأت وزیران رسید، واحد پول ایران، تومان و برابر با 10 ریال ‏تعیین شد.‏ تومان واحد پول دوره قاجار بوده است.
هر چند انتخاب تومان نامی مطلوب و ملی نبوده و ریشه مغولی داشته است. اما در هر صورت از ریال اسپانیولی بهتر است. ریال به معنی شاهی و سلطنت است که توسط پرتغالی ها به منطقه خلیج پارس اورده شده بود و دولت پهلوی بعلت گرایش سطلنتی که داشت اشتباه بزرگی در انتخاب آن به عنوان واحد پول انجام داد. ریال هیچ وقت محبوب ملت ایران نشد و مردم هرگز آن را در گفتگوها بکار نبردند. تنها جایی که واژه ریال بکار می رفت در ادارات دولتی و صدا و سیما بود. با این حال تومان که از دوره مغول تا کنون در ایران رایج شده است در هر صورت بومی و ایرانی شده و بسیار پرکاربرد است. اما دولت به بهانه تغییر نام واحد پول قصد حذف یک صفر از پول ملی داشته است تا همخوان با تورم باشد.
در آینده که تصمیم به حذف بیشتری از صفر شد بهتر است یک نام ایرانی برگزیده شود. دولت احمدی نژاد هم قصد تغییر واحد پول داشت اما در آن دولت بیشتر کارها شعاری و غیر اصولی بود. اشتباه دولت احمدی نژاد را یعنی موضوع واحد پول را به نظرسنجی عمومی گذاشتن را آقای روحانی انجام نداد و نظر کارشناسان خود را به دلایل فنی و منطقی تحمیل کرد.
واحد پول پارسی با تومان در نظر سنجی در دولت قبل دوشادوش هم از نظر محبوبیت بودند اما همین نظر سنجی بهانه ای برای تحریک گروهک های ضد ایرانی و تجزیه طلب و وابسته پانتورک شده بود.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

بازگشت به بالا


 width=250
Iran Iran


Iran
output_nrpmHy
Iran
Iran
Euratra
Iran

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر