job  job  

Yuan vs Dollar

تضعیف بی سابقه “یوان” پول ملی چین در برابر دلار آمریکا در دو سال گذشته، این نکته را تداعی می کند که پکن تعمدا با تسعیر پول خود می خواهد قدرت صادرکنندگان را بالا ببرد موضوعی که همواره با واکنش منفی آمریکا مواجه بوده است.
در همین حال بانک مرکزی در پاسخ به انتقادهای آمریکا و برخی از کشورهای غربی مبنی بر تعمدی بودن تغییر ارزش یوان تاکید کرده است چین هرگز در جنگ تجاری از یوان به عنوان یک ابزار استفاده نمی کند.
همزمان اداره تبادلات ارزی چین در بیانیه ای به همه هشدار داده است هر کسی بخواهد به طور عمدی نرخ پول ملی را تضعیف کند، مجازات خواهد شد.
بانک مرکزی و اداره تبادلات ارزی چین تاکید کرده اند برخی از نهادها شاید بخواهند ارزش یوان را در برابر دلار تضعیف کنند اما این نهادهای اقتصادی می کوشند تا مانع چنین کاری شوند.
“پان گونگشان” معاون بانک مرکزی و رییس اداره تبادلات ارزی خاطر نشان کرد که به تمامی نهادهای ذی ربط دستور داده است تا از هر گونه اقدام عمدی برای تضعیف ارزش یوان جلوگیری کنند و افزود که چین تجربیات غنی برای مقابله با این شرایط دارد.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از رمان روی کار آمدنش تقریبا جنگ تجاری با جهان به طور ملموس تر با چین را کلید زده و حالا این مساله به دوران حاد و اوج خود نزدیک شده است. در همین ارتباط ایالات متحده روز دوشنبه (2 مهر ماه 1397) بزرگترین دور تعرفه های خود بر کالاهای وارداتی از چین به مبلغ 200 میلیارد دلار را آغاز کرد و در مقابل پکن نیز تهدید کرده با تعرفه های تلافی جویانه واشنگتن مقابله به مثل می کند.

حالا اداره ذخیره فدرال آمریکا گفته که یوان چین نزدیک به 10 درصد از ارزش خود را از ماه آوریل امسال تا کنون از دست داده و با این حساب این مساله که تعمدی در تغییر ارزش یوان دیده می شود، مطرح است.
اما “پان” در پاسخ به انتقادهای آمریکا گفت ما یک کشور مسئول هستیم و هرگز عمدا ارز ملی را دستکاری نمی کنیم و با هر کسی که چنین قصدی داشته باشد، مقابله خواهیم کرد.
یک بار دیگر در سال 2015 میلادی وقتی که بورس چین دچار بحران شد و 500 میلیارد دلار ضرر سرمایه در آن سال اعلام شد، ارزش یوان پول ملی چین به ناگهان در برابر دلار تا 2 درصد تضعیف شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

up to comment

Iran
ParsmedicineIran
Euratra